pondelok 14. augusta 2017

Z Košíc do Levoče za 4 dni... Alebo aj nie...

Nie je tajomstvo, že vlaňajší pokus o peší presun do Sárospataku nevyšiel celkom podľa predstáv. Ak máme byť úprimní, vlastne nevyšiel vôbec. A keďže tento neúspech ranil neuveriteľným spôsobom naše city, rozhodli sme sa zamyslieť a nájsť podobnú alternatívu pre putovanie aj na Slovensku, kde by sme mali situáciu trochu viac pod kontrolou. Ako sa ukázalo, hľadanie bolo jednoduchšie (opäť raz veľká vďaka patrí nášmu dvornému historikovi Jurajovi Gembickému), než sme si pôvodne mysleli. Preto si dovoľujeme predstaviť vám náš vo svojej podstate jednoduchý plán, ktorým nie je nič obyčajnejšie ako zdolanie vyše 90 kilometrov dlhej pútnickej cesty z Košíc do Levoče. 

Sv. Jakub zobrazený ako pútnik na Rembrandtovom obraze


Levoča je jedným z pútnických miest na Slovensku a trasa z Košíc čiastočne kopíruje lokálne pútnické trasy, ktoré boli po stáročia využívané. Pútnika vedie po historických, prírodných, sakrálných a nábožensky rozmanitých miestach regiónu východného Slovenska ako Kojšova hoľa, Dreveník, Spišský hrad a Kapitula, Mariánska hora. Cieľom je levočská Bazilika sv. Jakuba, patróna pútnikov. Oficiálne je trasa rozdelená na 4 dni, my si pre istotu nechávame jeden deň v zálohe oproti súčasným pútnikom s moderným turistickým vybavením. Približná dĺžka jednej etapy je 20 kilometrov a úvod prvého úseku sme si dovolili z viacerých dôvodov skrátiť o pár kilometrov vedúcich centrom Košíc. 

Vzhľadom k tomu, že zvolená trasa figuruje ako Svätojakubská cesta, prišlo nám nevhodné túto prechádzať ako vojaci v zbrani, čo je okrem dĺžky či náročnosti terénu azda hlavný rozdiel oproti plánovanej výprave do Sárospataku, na ktorú priamo naväzuje klasické víkendové podujatie s bitkou . Naším plánom je zdolať túto cestu preto podobným spôsobom a s podobným vybavením, aké bolo typické pre pútnikov v 17. storočí. Pri zháňaní podkladov sme okrem obrazových zdrojov vychádzali tiež z cestopisu Oldřicha Prefáta z Vlkanova do Svätej zeme a pasáží z rovnakej cesty Kryštofa Haranta, na základe ktorých sme vypracovali nejaké základné "pravidlá" nášho putovania. Porovnávaním s obrazovými a textovými prameňmi od cca 13. storočia po nami zvolené 17. storočie sme tiež vypracovali zoznam základných atribútov pútnika, ktorými vlastne iba nahradíme zaužívaný mušketiersky výstroj. Medzi tieto atribúty patria pred počasím chrániaci klobúk a cez ramená prehodena pelerína, svätojakubská mušla ako symbol pútnikov a ich patróna sv. Jakuba, palica, nádoba na vodu, brašna cez rameno a ruženec. Zvyšné vybavenie bude doplnené tak, aby pokrylo potreby všedného dňa a zároveň nenarušovalo "ducha" pútnictva. Na finálnom zozname vybavenia sa ešte stále pracuje a podľa doterajších skúseností s podobnými našimi podujatiami bude tento zoznam jasný až niekoľko dní pred cestou. Samozrejme, zoznam pred či po podujatí opäť zverejníme na posúdenie, rozhodne by ste si nemali robiť žiadne ilúzie, momentálne to vyzerá na skutočne skromné vybavenie kajúcneho pútnika. 

Pútnik na obraze Davida Teniersa mladšieho

Pútnička na obraze Davida Teniersa mladšieho

V súčasnosti prípravy na putovanie finišujú a dolaďujeme posledné detaily vzhľadom k tomu, že štart sa nám neúprosne blíži a aj vďaka prácam na iných veciach sme momentálne trochu v časovej tiesni. Plánovaný termín uskutočnenia púte je 4.-10. septembra, keďže v tomto čase aj s príchodom školského roku je predpokladaný menší pohyb pútnikov na trase.

Už dnes vieme povedať, že z pôvodného počtu záujemcov o tento nápad ostali z rôznych dôvodov len tí najodhodlanejší (prípadne tí s ušetrenou dovolenkou, ehm, ehm), no i napriek okliešteným možnostiam a v súlade s historickými púťami sa zdá, že aspoň niektoré etapy sa podarí absolvovať s vyšším počtom pútnikov. Ak sa podarí zdolať celú trasu čo i len jednému z nás, budeme tento náš pokus hodnotiť ako úspešný.

Verím, že nám budete minimálne držať palce, prípadne sa s trochou šťastia pokúsite kráčať aspoň kus cesty s nami...;)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára