pondelok 30. mája 2016

Když jsem mašíroval ke hranici....

...si azda tento rok už konečne budeme mocť pospevovať aj my s Baškou! Tentoraz tomu skutočne všetko napovedá: vhodný termín, pozvánka, dovolenka vybavená s dostatočným predstihom, azda aj všetko objednané včas dôjde a my sa po niekoľkých rokoch márnych pokusov konečne zúčastnime pochodu z Košíc do maďarského Sárospataku. Tento už azda tradičný dobový "hiking" organizujú kolegovia, hajdúsi Gabriela Bethlena.


Rodošto, pamätný dom Františka II. Rákocziho v Košiciach, pôvodne delová bašta.

Hrad v Sárospataku, sídelnom mieste Juraja I. Rákocziho, spojenca Lenarta Torstenssona.

Aby sa nepovedalo, že sa nepripravujeme, zistili sme si všetky podstatné informácie:

dĺžka trasy: cca 80 km
trvanie zájazdu: pondelok až piatok
východzie miesto: Košice, pamätný dom Františka II. Rákocziho
počet vinných pivníc na trase: NEZNÁMY


Nič ďalšie s výnimkou dátumu nám neprišlo ako dostatočne dôležité na to, aby sme sa tým nejako vážnejšie trápili. Pravdou je, že v posledných rokoch sme sa celkom dostatočne zameriavali na podobne ladené akcie, počas ktorých sme skúšali, čo všetko je potrebné pre úspešné "splnenie misie". Vzhľadom k tomu, že z produkcie priamo našej alebo našich kolegov z najbližšieho okruhu vyšlo niekoľko článkov venujúcich sa problematike vybavenia predkov počas pochodov, prechádzame si práve tieto staršie záznamy a kompletujeme veľmi pozvoľna zoznamy. Ako to už býva, aj tentoraz nám ešte visí vo vzduchu niekoľko kusov vybavenia, ktorých prípadná absencia by nemala mať žiadny fatálny dopad.

Ilustračná fotografia mušketiera a feldfrau na pochode, výrazne inak nebudeme vyzerať ani na pochode do Sárospataku

Kým sa však definitívne rozhodneme na tom, čo všetko v podobe mušketier/feldfrau ponesieme, najprv pár postrehov:

1. Pravidlo Numero Uno: Ovešaný vojak je zbytočný vojak. Od toho sa odvíjajú všetky ďalšie body. Pozn.: Samozrejme sa to týka aj feldfrau...;)

2. Zásobovanie potravinami je po ceste, každý deň je v pláne prechod nejakou dedinou, kde bude možnosť zabezpečiť si potraviny legálnou cestou. Teda aspoň predpokladám, že krádeže nie sú súčasťou podujatia. Odhliadnuc od toho, že tento postup zásobovania vojska je vlastne celkom reálny, odpadne nám tak obrovská starosť. Jedlo, ktoré by spĺňalo požiadavky na historickú vernosť a tiež na pokrytie kalorického výdaj, by totiž na celý pochod jednak zaberalo veľa miesta, jednak by bola jeho hmotnosť privysoká. Napriek tomuto aspoň na prvú polovicu pochodu zvažujeme nejaké vhodné "cestovné" jedlo na spôsob slaniny, sušeného mäsa, suchárov a podobne.

3. Zásobovanie vodou zrejme budeme riešiť podobne ako s potravinami, a teda vodu doplňovať buď od dobrých ľudí po ceste, alebo nakupovať a prelievať do fliaš, ktoré ponesieme so sebou. Síce som osobne odporcom výskytu fliaš u vojakov v tomto období, zvyšky zdravého rozumu velia fľašu si radšej vziať. Na rozdiel od reálnej armády sa nebudeme pohybovať celý čas pozdĺž vodných tokov a priebežné dopĺňanie tekutín by mohol byť trochu problém obzvlášť pre Bašku, ktorej spotreba vody je...no...povedzme, že ľahko nad priemerom.

4. Pri oblečení sa veľmi vymýšľať nedá, berieme kusy odevu potrebné pre zachovanie všetkých nutných odevných vrstiev, nič viac, nič menej. Kým zverejníme plánované zoznamy v nejakej pre čitateľov strašne atraktívnej forme, dovolíme si použiť "ilustračné" zoznamy oblečenia, ktoré sme použili my alebo naši kolegovia na niektorých z predošlých podujatí tohto typu (s trochu upravenou terminológiou podľa medzičasom nadobudnutých poznatkov):

Mušketier počas zimného táborenia na Šarišskom hrade, 2013:

2 košele
doublet
nohavice
soldiers coat
2 páry pančúch
klobúk
monmouth cap
topánky

Manželka majiteľa statku počas úteku z Košíc, 2012

petticoat
2 ľanové košele
kabátec
ľanová sukňa
čepiec
klobúk
2 páry pančúch
topánky

5. Nocľah podľa dostupných informácií takisto spĺňa požiadavky na historickú vernosť. Takže žiadne zbytočné vláčenie stanov alebo prístreškov, rovnako tak však ani žiadne polihovanie na chladnej zemi, ale poctivé kvartýrovanie po stodolách a slamníkoch! Tým samozrejme odpadáva ďalšia nepraktická záležitosť, ktorou je v mojom prípade deka. Stejne si nepamatám, kedy na akcii som naposledy spal pod dekou, takže aj tentoraz jej úlohu preberie soldiers coat. Na druhej strane, Baška si podľa predbežných rozhovorov jednu so sebou ponesie.

6. Nevyhnutná mŕtva váha v podobe výbroje a vecí dennej potreby nie sú predmetom tohto "nástrelu", keďže je každému jasné, že mušketier bez muškety a feldfrau bez panvice nie je ono, a preto je toto faktor, ktorý nijako oklamať nedokážeme, a teda nám neostane iné, ako sa s týmito vecami vláčiť až do cieľa.

Zátišie s neseným vybavením počas úteku z Košíc, 2012

Samozrejme, sme si vedomí, že by sa toho dalo napísať podstatne viac, ale vzhľadom k tomu, že jednak pracujeme aj na iných veciach a tiež k tomu, že to bude iba o pár dní dlhší pochod, než s akými už máme skúsenost, skúšame z toho nerobiť prehnane stresujúcu záležitosť a užívame si pohodové prípravy.

Určite budeme múdrejší po návrate, o zážitky a dojmy sa radi podelíme.

Dovtedy však pre prípadných zvedavcov pridávame niekoľko odkazov na články a galérie, ktoré sme si kvôli prípravám pripomenuli:
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára