utorok 5. augusta 2014

Protector XI.

Koncom júla členovia TF MAXSOC zúčastnili akcie Protector XI. v Českej republike. Ide azda o najväčšiu akciu svojho druhu, ktorá ponúka počas troch hracích dní mimoriadne zaujímavé prepojenie milsimu a LARPu umiestnené do prostredia súčasného konfliktu v Afganistane.TF MAXSOC počas akcie pôsobil ako jeden z tímov medzinárodnej jednotky MARSOC na FOB Spartan, predsunutej základni na pakistánsko-afgánskej hranici. Tu spolu s jednotkami USMC, US Army, AČR a nemeckým Jagdkommandom sme mali plniť úlohy typické pre predsunutú základňu: monitorovanie hraničnej oblasti, patrolovanie v nej, budovanie kontrolných bodov a pôsobenie na nich, pátranie po vodcoch Talibanu a narúšanie jeho činnosti v oblasti, činnosť zameraná na boj s pašovaním narkotík a zbraní. O Protectore XI. a pôsobení jednotiek z FOB Spartan by sa dala dnes napísať azda aj kniha. Vzhľadom k tomu, že sa v tejto problematike angažuje viac ľudí, ako je potrebné, osobne by som sa tejto téme rád vyhol a len sa so všetkou skromnosťou poďakoval všetkým spolubojovníkom a veliteľom za možnosť si s nimi túto akciu užiť a vysloviť "tajné" prianie, že dostanem možnosť s nimi opäť raz spolupracovať. Predsa len, vzhľadom na vzdialenosť, ktorá medzi nami panuje, to nie je úplne jednoduché. O to smutnejší mi príde fakt, že spolupráca v rozsahu USMC či AČR nie je na Slovensku stále možná, a tak zatiaľ jediným riešením je účasť na akciách minimálne v Českej republike. 


No a po smutnom povzdychu späť ku pôsobeniu TF MAXSOC na Protectore XI.:


1. Akcie sme sa konečne zúčastnili v plnom počte, navyše v ďaleko lepšej forme ako vlani!2. Náš corpsman tento rok ušetril všetku smectu a čierne uhlie, enormne mu však poklesli zásoby MRE!3. Značka Under Armor je nutnosť, bez nej nie si rozhodne spešl fórsis!4. Patroly sa dajú zvládnuť úplne v pohode aj s úplne posratými kolenami, ak využijete každú vhodnú chvíľu na polihovanie v tráve!5. Zistili sme, že ak ste na mierumilovných obyvateľov milí, smejú sa vám za chrbtom. Ak ste na nich tvrdší, majú tendencie nariekať, že na nich nie ste milí!6. Funkčné zbrane sa v bojoch s Talibanom skutočne preceňujú!7. Kde Taliban vyhľadáva opiáty, TF MAXSOC si vystačí s "Rudy Reyes Coffee"!8. Nočné nájazdy sú ďaleko zábavnejšie, ak máte v jednotke rakúskych kamarátov s PVS-14!9. Cestovanie vlakom je zdĺhavé a únavné, odporúčame preto na cestu si pribaliť min. jedného Fufa!10. Chlapci z AK RYS sú strašne milí a šíria o vás milosrdné lži, aby vám zdvihli bojovú morálku!11. Správne zvolený bojový pokrik v pravý čas prinúti bojovníkov Talibanu nielen utekať, ale i hromadne zahadzovať vybavenie!12. Fotky na filme sú ďaleko krajšie, a to aj v prípade klišé! Viac fotografií a odkazov na ďalšie galérie nájdete na TF MAXSOC fanpage.


Poznámka: Skutočne som sa snažil napísať smrteľne vážnu reportáž, po ktorej by zvlhlo oko každého účastníka a každého, kto to presral, by zachvátila vlna závisti. Ale keďže som v poslednom čase akýsi citlivejší, nenabral som tú silu ubližovať vám a následne sa smiať z vašej ľudskosti. A navyše, k čomu by to bolo, keď každý vie lepšie, čo sa dialo na FOB Spartan než tí, čo tam celý čas pôsobili....;)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára